IT öyrənməyin Uşaqların Psixologiyasına Faydaları
Terminologiyada proqramçı Python, C#, C++, Java və ya digər başqa bir proqramlaşdırma dilində proqram təminatı hazırlayan şəxsə deyilir.
Bu sahə ilə məşğul olan birindən “Proqramçı kimdir” deyə soruşanda isə, təxmini belə bir cavab alacaqsınız:
Proqramçı ideaları reallığa çevirən şəxsdir. Onlar məntiqi, riyazi yanaşma ilə mərhələli şəkildə ideyaları kodlardan ibarət, real dünyada tətbiq edilə biləcək vasitələrə çevirirlər.
Bir çoxları düşünür ki, proqramçılar sakit, özlərinə qapanıq və səssiz insanlardılar.
Reallıq isə bundan tamam fərqlidir.
Bu yazımızda sizə proqramlaşdırmanın uşaqların psixologiyasına necə təsir etdiyindən bəhs edəcəyik.
Proqramlaşdırma öyrənməyin uşaqların psixologiyasına hansı təsirləri var?
Amerikan Psixologiya İnstitunun paylaşdığı araşdırmaya əsasən, proqramlaşdırma öyrənən uşaqlarda beyin inkişafı daha sürətli olur. Onlar kreativ düşüncə, riyazi analiz və ətraf mühiti qavrama bacarıqları tələb edən situasiyalarda yaşıdlarına nisbətən daha yaxşı performans göstərirlər.
Eyni zamanda, əşyaları xəyal etmə və nəticə çıxarma bacarıqlarının da yaşıdlarından daha çox inkişaf etdiyi görülür. Ancaq, əksəriyyətin düşündüyünün əksinə, proqramlaşdırma öyrənmək məktəb dərslərində və akademik təhsildə elə də ciddi fərq yaratmır.
Proqramlaşdırma daha çox praktiki və problem həll etmə kimi real dünyada ortaya çıxa biləcək problemləri həll etmək üçün nəzərdə tutulub və əzbərə fokuslu olan dərslərdə real üstünlük vəd etmir.
Ancaq, proqramlaşdırmanın daxilindəki hissələrlə uşaqların gələcəkdə qarşılaşa biləcəkləri problem arasında sıx bir əlaqə var.
Pentesting və stressin idarə edilməsi
Proqramlaşdırma sahəsində pentestinq və ya “penetration testing” kimi də tanınan bu termin proqramın real istifadədə stressə nə qədər dözümlü olduğunu ölçmək üçündür. Pentesting zamanı resurslar suni şəkildə yüklənilir və real istifadədə problemlə qarşılaşmamaq üçün atılmalı addımlar və tələb edilən resurslar əvvəlcədən müəyyənləşdirilir.
Hər bir proqramdan normal istifadə zamanı gözlənilməyən problemlər ortaya çıxa bilər və ya bəzi insanlar qəsdən proqramın normal fəaliyyətinə zərər vermək istəyə bilərlər. Real həyatda insanlar da belədir. Onlarla daimi ünsiyyətdə olduqda istəyərək və ya istəmədən bizə mənfi təsir göstərə bilirlər.
Proqramçılar pentestinq vasitəsilə proqramların zəifliklərini, potensial problemləri və stressə dözümlülüklərini yoxlayırlar. Daha sonra isə ortaya çıxan nəticələrə uyğun həll yolları tapırlar.
Eynilə uşaqlar da həyatlarında stress dolu günlər keçirə bilərlər. Onlar pentestinqin əsas prinsiplərinə əməl edərək həyatlarında stressi minimuma endirə və gələcəkdə onlara zərərli ola biləcək insanlara və fəaliyyətlərə qarşı daha ehtiyatlı davrana bilərlər.
Debugging və problem həll etmə
“Debugging” sistematik olaraq problemlərin araşdırılması və onların mərhələləri şəkildə aradan qaldırılmasıdır.
Proqram hazırlayarkən hər zaman müəyyən problemlər ortaya çıxır. Bu problemləri həll etmək üçün isə problemin kökünə enmək, problemi ortaya çıxaran problemləri aradan qaldırmaq lazımdır.
İstənilən debugging prosesi aşağıdakı kimi gedir:
1. Problemin nə olduğunu aşkara çıxar.
2. Problemin mənbəyinin nə olduğunu tap.
3. Problemi ortaya çıxaran səbəbin nə olduğunu ortaya çıxar.
4. Problemi aradan qaldırmaq üçün konkret bir həll hazırla.
5. Hazırladığın həlli tam şəkildə tətbiq et və testdən keçir.
Real həyatda problemlərlə qarşılaşdıqda da bu proses problemləri həll etmədə olduqca faydalıdır. Proqramlaşdırma öyrənən uşaqlar gündəlik şəkildə problemlərlə üzləşdiyi üçün real dünyadakı problemləri həll edərkən onları daha rahat həll edə bilirlər.
Unit testing və idarəetmə
Unit testing proqramlaşdırma zamanı yazılan proqramın keyfiyyətini ölçmək üçün hazırlanan testlərdir. Bu testləri hazırlamaq vaxt və xüsusi diqqət tələb edir.
Unit testing-in prinsipləri isə bunlardır:
1. Ən xırda incəliyə fokuslan
2. Testi hazırlayarkən yalnız 1 hədəfin olsun, ondan kənara çıxma
3. Elə testlər hazırla ki, gələcəkdə də istifadə edə biləsən
4. Testləri elə dizayn et ki, sənin işini gecikdirməsin
5. Elə test arxitekturası qur ki, sən olmadan da işləyə bilsin
Gördüyünüz kimi, bütün bu prinsiplər gələcəkdə öz menecment sistemini qurmaq istəyən insanlar üçün gərəklidir. IT öyrənmək uşaqlara menecmentin prinsiplərini və qərarvermə üçün lazım olan bacarıqları qatır.
Code review və özünü tənzimləmə
Code review anlayışı daha təcrübəli şəxslərin yazılan kodu yoxlaması prosesinə deyilir. Yəni sektorda uzun müddət təcrübəsi olan insanlar ən çox edilən səhvləri rahatlıqla görə bilir və problemlər ortaya çıxmadan onların qarşısını almağa imkan verir.
Code review prinsipini öyrənən uşaqlar gələcəkdə çətin problemlərlə qarşılaşdıqda daha rahat şəkildə başqalarından məsləhət ala biləcəklər.
Nəticə
Qısaca onu deyə bilərik ki, IT öyrənmək uşaqlara gələcəkdə iş tapmaq imkanlarından daha çoxunu vəd edir. Uşaqlar həm öyrənir, həm də psixoloji cəhətdən inkişaf edirlər. Övladınızın gələcəkdə daha uğurlu bir şəxs olmasını istəyirsinizsə, siz də Maestroschool-a etibar edə bilərsiniz.

Benefits of Learning IT for Children
In terminology, a programmer is a person who develops software in Python, C#, C++, Java, or any other programming language.
When you ask someone who works in this field, "Who is a programmer", you will get an approximate answer like this:
A programmer is a person who turns ideas into reality. With a logical, mathematical approach, they gradually turn ideas into tools that can be applied in the real world, consisting of codes.
Many people think that programmers are quiet, withdrawn and quiet people.
The reality is completely different.
In this article, we will tell you how programming affects the psychology of children.
What effects does learning programming have on children's psychology?
research shared by the American Institute of Psychology , brain development is faster in children who learn programming. They perform better than their peers in situations that require creative thinking, mathematical analysis, and environmental perception skills.
At the same time, it is seen that the skills of imagining things and drawing conclusions are more developed than their peers. However, contrary to what most people think, learning to program does not make a significant difference in school classes and academic studies.
Programming is more practical and designed to solve problems that may arise in the real world, such as problem solving, and offers no real advantage in rote-focused classes.
However, there is a close connection between the parts of the programming and the problems that children may face in the future.
Pentesting and stress management
Also known as pentesting or "penetration testing" in the field of programming, this term is used to measure how well a program withstands the stress of real use. During pentesting, the resources are artificially loaded and the steps to be taken and the required resources are determined in advance to avoid problems in real use.
During the normal use of each program, unexpected problems may occur, or some people may intentionally want to damage the normal operation of the program. So are people in real life. When we are in constant communication with them, they can have a negative effect on us, willingly or unwittingly.
Through pentesting, programmers test programs for vulnerabilities, potential problems, and stress tolerance. Then they find solutions according to the results.
Similarly, children can have stressful days in their lives. By following the basic principles of pentesting, they can minimize stress in their lives and be more cautious about people and activities that may harm them in the future.
Debugging and troubleshooting
"Debugging" is the systematic investigation of problems and their elimination in stages.
Certain problems always arise when developing a program. In order to solve these problems, it is necessary to get to the root of the problem and eliminate the problems that caused the problem.
Any debugging process goes like this:
1. Find out what the problem is.
2. Find out what the source of the problem is.
3. Find out what is causing the problem.
4. Develop a concrete solution to overcome the problem.
5. Fully implement the solution you have prepared and pass the test.
This process is also very useful in solving problems when faced with problems in real life. Because children who learn programming face problems on a daily basis, they are more comfortable solving them when solving real-world problems.
Unit testing and management
Unit testing is the tests designed to measure the quality of the program written during programming. Preparing these tests requires time and special attention.
The principles of unit testing are:
1. Focus on the smallest details
2. When preparing the test, have only 1 goal, do not deviate from it
3. Prepare tests that you can use in the future
4. Design the tests so that they do not delay your work
5. Build a test architecture that can work without you
As you can see, all these principles are necessary for people who want to build their own management system in the future. Learning IT teaches children the principles of management and the skills needed for decision-making.
Code review and self-regulation
The concept of code review refers to the process of checking written code by more experienced people. That is, people with long experience in the sector can easily see the most common mistakes and prevent them before problems arise.
Children who learn the principle of code review will be able to get advice from others more easily when faced with difficult problems in the future.
The result
In short, we can say that learning IT promises children more than job opportunities in the future. Children learn and develop psychologically. If you want your child to become a more successful person in the future, you can also trust Maestroschool.