IT öyrənməyin Uşaqların Psixologiyasına Faydaları
Terminologiyada proqramçı Python, C#, C++, Java və ya digər başqa bir proqramlaşdırma dilində proqram təminatı hazırlayan şəxsə deyilir.
Bu sahə ilə məşğul olan birindən “Proqramçı kimdir” deyə soruşanda isə, təxmini belə bir cavab alacaqsınız:
Proqramçı ideaları reallığa çevirən şəxsdir. Onlar məntiqi, riyazi yanaşma ilə mərhələli şəkildə ideyaları kodlardan ibarət, real dünyada tətbiq edilə biləcək vasitələrə çevirirlər.
Bir çoxları düşünür ki, proqramçılar sakit, özlərinə qapanıq və səssiz insanlardılar.
Reallıq isə bundan tamam fərqlidir.
Bu yazımızda sizə proqramlaşdırmanın uşaqların psixologiyasına necə təsir etdiyindən bəhs edəcəyik.
Proqramlaşdırma öyrənməyin uşaqların psixologiyasına hansı təsirləri var?
Amerikan Psixologiya İnstitunun paylaşdığı araşdırmaya əsasən, proqramlaşdırma öyrənən uşaqlarda beyin inkişafı daha sürətli olur. Onlar kreativ düşüncə, riyazi analiz və ətraf mühiti qavrama bacarıqları tələb edən situasiyalarda yaşıdlarına nisbətən daha yaxşı performans göstərirlər.
Eyni zamanda, əşyaları xəyal etmə və nəticə çıxarma bacarıqlarının da yaşıdlarından daha çox inkişaf etdiyi görülür. Ancaq, əksəriyyətin düşündüyünün əksinə, proqramlaşdırma öyrənmək məktəb dərslərində və akademik təhsildə elə də ciddi fərq yaratmır.
Proqramlaşdırma daha çox praktiki və problem həll etmə kimi real dünyada ortaya çıxa biləcək problemləri həll etmək üçün nəzərdə tutulub və əzbərə fokuslu olan dərslərdə real üstünlük vəd etmir.
Ancaq, proqramlaşdırmanın daxilindəki hissələrlə uşaqların gələcəkdə qarşılaşa biləcəkləri problem arasında sıx bir əlaqə var.
Pentesting və stressin idarə edilməsi
Proqramlaşdırma sahəsində pentestinq və ya “penetration testing” kimi də tanınan bu termin proqramın real istifadədə stressə nə qədər dözümlü olduğunu ölçmək üçündür. Pentesting zamanı resurslar suni şəkildə yüklənilir və real istifadədə problemlə qarşılaşmamaq üçün atılmalı addımlar və tələb edilən resurslar əvvəlcədən müəyyənləşdirilir.
Hər bir proqramdan normal istifadə zamanı gözlənilməyən problemlər ortaya çıxa bilər və ya bəzi insanlar qəsdən proqramın normal fəaliyyətinə zərər vermək istəyə bilərlər. Real həyatda insanlar da belədir. Onlarla daimi ünsiyyətdə olduqda istəyərək və ya istəmədən bizə mənfi təsir göstərə bilirlər.
Proqramçılar pentestinq vasitəsilə proqramların zəifliklərini, potensial problemləri və stressə dözümlülüklərini yoxlayırlar. Daha sonra isə ortaya çıxan nəticələrə uyğun həll yolları tapırlar.
Eynilə uşaqlar da həyatlarında stress dolu günlər keçirə bilərlər. Onlar pentestinqin əsas prinsiplərinə əməl edərək həyatlarında stressi minimuma endirə və gələcəkdə onlara zərərli ola biləcək insanlara və fəaliyyətlərə qarşı daha ehtiyatlı davrana bilərlər.
Debugging və problem həll etmə
“Debugging” sistematik olaraq problemlərin araşdırılması və onların mərhələləri şəkildə aradan qaldırılmasıdır.
Proqram hazırlayarkən hər zaman müəyyən problemlər ortaya çıxır. Bu problemləri həll etmək üçün isə problemin kökünə enmək, problemi ortaya çıxaran problemləri aradan qaldırmaq lazımdır.
İstənilən debugging prosesi aşağıdakı kimi gedir:
1. Problemin nə olduğunu aşkara çıxar.
2. Problemin mənbəyinin nə olduğunu tap.
3. Problemi ortaya çıxaran səbəbin nə olduğunu ortaya çıxar.
4. Problemi aradan qaldırmaq üçün konkret bir həll hazırla.
5. Hazırladığın həlli tam şəkildə tətbiq et və testdən keçir.
Real həyatda problemlərlə qarşılaşdıqda da bu proses problemləri həll etmədə olduqca faydalıdır. Proqramlaşdırma öyrənən uşaqlar gündəlik şəkildə problemlərlə üzləşdiyi üçün real dünyadakı problemləri həll edərkən onları daha rahat həll edə bilirlər.
Unit testing və idarəetmə
Unit testing proqramlaşdırma zamanı yazılan proqramın keyfiyyətini ölçmək üçün hazırlanan testlərdir. Bu testləri hazırlamaq vaxt və xüsusi diqqət tələb edir.
Unit testing-in prinsipləri isə bunlardır:
1. Ən xırda incəliyə fokuslan
2. Testi hazırlayarkən yalnız 1 hədəfin olsun, ondan kənara çıxma
3. Elə testlər hazırla ki, gələcəkdə də istifadə edə biləsən
4. Testləri elə dizayn et ki, sənin işini gecikdirməsin
5. Elə test arxitekturası qur ki, sən olmadan da işləyə bilsin
Gördüyünüz kimi, bütün bu prinsiplər gələcəkdə öz menecment sistemini qurmaq istəyən insanlar üçün gərəklidir. IT öyrənmək uşaqlara menecmentin prinsiplərini və qərarvermə üçün lazım olan bacarıqları qatır.
Code review və özünü tənzimləmə
Code review anlayışı daha təcrübəli şəxslərin yazılan kodu yoxlaması prosesinə deyilir. Yəni sektorda uzun müddət təcrübəsi olan insanlar ən çox edilən səhvləri rahatlıqla görə bilir və problemlər ortaya çıxmadan onların qarşısını almağa imkan verir.
Code review prinsipini öyrənən uşaqlar gələcəkdə çətin problemlərlə qarşılaşdıqda daha rahat şəkildə başqalarından məsləhət ala biləcəklər.
Nəticə
Qısaca onu deyə bilərik ki, IT öyrənmək uşaqlara gələcəkdə iş tapmaq imkanlarından daha çoxunu vəd edir. Uşaqlar həm öyrənir, həm də psixoloji cəhətdən inkişaf edirlər. Övladınızın gələcəkdə daha uğurlu bir şəxs olmasını istəyirsinizsə, siz də Maestroschool-a etibar edə bilərsiniz.

В терминологии программист — это человек, который разрабатывает программное обеспечение на Python, C#, C++, Java или любом другом языке программирования.
Если вы спросите человека, работающего в этой сфере, «Кто такой программист», вы получите примерный ответ такой:
Программист — это человек, который воплощает идеи в реальность. Используя логический, математический подход, они постепенно превращают идеи в инструменты, которые можно применять в реальном мире, состоящие из кодов.
Многие думают, что программисты — тихие, замкнутые и тихие люди.
Реальность совершенно иная.
В этой статье мы расскажем, как программирование влияет на психологию детей.
исследованиям Американского института психологии , развитие мозга происходит быстрее у детей, которые изучают программирование. Они действуют лучше, чем их сверстники, в ситуациях, требующих творческого мышления, математического анализа и навыков восприятия окружающей среды.
При этом видно, что умения представлять вещи и делать выводы более развиты, чем у их сверстников. Однако, вопреки мнению большинства людей, обучение программированию не имеет существенного значения в школьных занятиях и академических исследованиях.
Программирование более практично и предназначено для решения проблем, которые могут возникнуть в реальном мире, например, решения проблем, и не дает реальных преимуществ на занятиях, ориентированных на механическое обучение.
Однако существует тесная связь между частями программы и проблемами, с которыми дети могут столкнуться в будущем.
Этот термин, также известный как тестирование на проникновение или «тестирование на проникновение» в области программирования, используется для измерения того, насколько хорошо программа выдерживает стресс при реальном использовании. Во время пентестинга ресурсы загружаются искусственно, а шаги, которые необходимо предпринять, и требуемые ресурсы определяются заранее, чтобы избежать проблем при реальном использовании.
При обычном использовании каждой программы могут возникнуть непредвиденные проблемы, или некоторые люди могут намеренно захотеть нарушить нормальную работу программы. Как и люди в реальной жизни. Когда мы находимся с ними в постоянном общении, они могут вольно или невольно оказывать на нас негативное воздействие.
С помощью пентестинга программисты проверяют программы на наличие уязвимостей, потенциальных проблем и стрессоустойчивости. Затем по результатам находят решения.
Точно так же у детей могут быть стрессовые дни в жизни. Следуя основным принципам пентестинга, они могут минимизировать стресс в своей жизни и быть более осторожными в отношении людей и действий, которые могут нанести им вред в будущем.
«Отладка» — это систематическое исследование проблем и поэтапное их устранение.
При разработке программы всегда возникают определенные проблемы. Чтобы решить эти проблемы, необходимо добраться до корня проблемы и устранить проблемы, вызвавшие проблему.
Любой процесс отладки выглядит следующим образом:
Этот процесс также очень полезен при решении проблем, сталкивающихся с проблемами в реальной жизни. Поскольку дети, изучающие программирование, ежедневно сталкиваются с проблемами, им удобнее решать их, решая реальные задачи.
Модульное тестирование — это тесты, предназначенные для измерения качества программы, написанной во время программирования. Подготовка этих тестов требует времени и особого внимания.
Принципы модульного тестирования:
Как видите, все эти принципы необходимы людям, которые хотят в будущем построить собственную систему управления. Изучение информационных технологий учит детей принципам управления и навыкам, необходимым для принятия решений.
Концепция проверки кода относится к процессу проверки написанного кода более опытными людьми. То есть люди с большим опытом работы в отрасли легко видят наиболее распространенные ошибки и предотвращают их до того, как возникнут проблемы.
Дети, которые изучат принцип проверки кода, смогут легче получать советы от других, когда столкнутся с трудными проблемами в будущем.
Короче говоря, мы можем сказать, что обучение информационным технологиям обещает детям больше, чем просто возможности трудоустройства в будущем. Дети учатся и развиваются психологически. Если вы хотите, чтобы ваш ребенок в будущем стал более успешным человеком, вы также можете довериться Маэстрошколе.